The Book of Mormon- zážitok pre dospelých za všetky drobné!

Autor: Miroslav Petruf | 1.4.2013 o 21:09 | (upravené 2.4.2013 o 0:06) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  934x

Život v Londýne má svoje neuveriteľné plusy a demotivujúce mínusy. Možnosť vidieť broadwayský muzikál od veľkých tvorcov South Parku určite patrí do tej prvej skupiny. So všetkou úctou, možno, a možno nie, vám ale vravím, že mnohí z vás so mnou súhlasiť zrejme nebudete.

the book of mormon

"Hello! My name is Elder Price and I would like to share with you the most amazing book.

Hello! My name is Elder Grant, it's a book about America a long, long time ago

It has so many awesome parts! You simply won't believe how much this book can change your life.

Hello! My name is Elder Green, I would like to share with you this book of Jesus Christ!"

 

Odchýlim sa, trošičku, od mojich predchádzajúcich blogov a dám vám možno nápad ako stráviť jeden slzami naplneným smiechom naplnený večer, keď Londýn navštívite. Do júla vypredaný broadwayský muzikál The Book of Mormon začal s predpremiérami vo februári, marec uvítal premiéru, a posledné predstavenie sa uskutoční budúci január.

Z New Yorku do Londýna prišilo moderné umelecké dielo, aké ste predtým ešte určite nevideli. Trey Parker a Matt Stone, ktorých mená vám môžu byť známe vďaka kontroverznému kreslenému seriálu South Park, spolu s Robertom Lopezom a Casey Nicholawom priniesli muzikál o mormonoch- presnejšie o dvoch (Elder Price a Elder Cunningham) a o ich misii v Ugande.

the book of mormon

Príbeh je jednoduchý: čersto vycvičení misionári sú vyslaní do sveta, kde, v pároch, majú šíriť slovo Božie tak, ako opísané v Knihe Mormonovej. Dvaja idú do Nórska, ďalší dvaja do Japonska a Elder Price sníva o tom, že pôjde na Floridu, do Orlanda. Namiesto toho sa však dostane do páru s nemehlom Elder Cunninghamom a aby toho nebolo dosť, vyšlú ich spolu do Ugandy. Keď sa dozvedia, že Uganda je krajina v Afrike, predstavia si krajinu akú videli v Leviom králi. Hneď prvý deň im však nezačne dobre- batožinu im ukradnú a levieho kráľa nikde... a Uganďania nechcú počuť o "nejakom Ježišovi", majú dosť problémov...

"We've had no rain in several days- hasa diga eebowai!

And 80% of us have AIDS- hasa diga eebowai!

Many girls 'round here get circumsized- their clits get cut right off! (Hey-Oh)

And so we say up to the sky: hasa diga eebowai!"

V dedine, v ktorej sa ocitnú, sa pridajú k mormonom, ktorí tam už nejaký ten čas žijú (bez úspešného šírenia náboženstva). V Elderovi Priceovi vidí každý úspešného mormona- on možno prinesie prvé úspechy pre mormonov v Ugande! Keď však dedinu navštívi General Butt F*cking Naked, mormoni zistia, že to tam ľahké naozaj nie je- hladujú, majú AIDS a ešte k tomu im General hrozí smrťou a ženskou obriezkou. Elder Price to vzdáva a uteká... čo však Elder Cunningham spraví presahuje všetky medze.

the book of mormon

Oh, a kto sú títo mormoni? Ako to je počuť v tejto pesničke z muzikálu, mormoni sú vyznávači viery, ktorú šíril americký prorok Joseph Smith- "Zavediem vás do biblických časov- 1823"... "Boh mu povedal: ľudia musia vedieť, že Biblia sa neskladá z dvoch častí, je aj časť tretia, Joe." Nechcem vás ďalej naťahovať, títo ľudia veria, že Ježiš žil v Amerike a ďalej vám o tom zaspieva samotný Elder Price, ktorého v USA stvárnil Andrew Rannels:

 

Niet divu, že The Book of Mormon vyhral 9 Tony Awards, 5 Drama Desk Awards a jednu Grammy Award za Best Musical Theater Album. Kreatívny tím muzikálu tvoria aj také osobnosti ako Glen Kelly, Nicolas Finlow, Ann Roth, Scott Pask a Stephen Oremus a iní. Veľkolepé scény, rekvizity, dychberúce choreografie, kostýmy, zimomriavky vyvolávajúce spevácke výkony a hlavne fantastický scenár a réžia spolu vytvárajú jedinečné predstavenie, ktoré som nielenže pozeral celý čas s otvorenými ústami, ale aj so slzami na krajíčku (tak od smiechu, ako často aj od dojatia) a s kŕčmi v bruchu (a to teda len kvôli smiechu). A kde-tu aj s malým pocitom viny, že sa na istých častiach a výrokoch, tak ako aj ostatní v hladisku, smejem odušu. Bombastické choreografie a momenty, ktoré keď si v rýchlosti všimnete, zmenia váš ohromný smiech na enormný výbuch, ktorého dozvuk sa nedá zastaviť. Naozaj; nikdy predtým som nevidel toľko divákov naraz sa smiať o život, a to nie preto, že sa stalo na pódiu niečo trápne. Hra je poskladaná tak dokonalo, že som si v nespočetnom množstve chvíl pošepkal popod nos- "wow!"

the book of mormon

 

Vášniví fanúškovia seriálu South Park, ktorí o hre možno počuli a možno nie, si vedia predstaviť, o aký humor v hre môže ísť. Ten istým skupinám ľudí nielenže môže smrdieť, ale hrozí im infarkt a nával agresie... Každopádne, nájde sa tam aj niekoľko narážok na seriál, napr.: "Mickey?", a keď Satan uvíta Eldera v pekle s "ostatnými katolíkmi a Židmi". Divadelné predstavenie nielenže trefne, satiricky kritizuje absurdné náboženstvo/á, ale aj celú kultúru dnešného sveta (teda, predovšetkým západného), iné muzikály (napr. Wicked) a isté osobnosti (napr. Hitler) a vás samotných. Neujdete im.

"My sister was a dancer, but she got cancer.

My doctor said she still had two months more.

I thought she had time, so I got in line

For the new iPhone at the Apple store."

Herecké výkony sú úžasné. Od perfektného stvárnenia Ježiša Krista, cez výkon Gavina Creela (Elder Price) a Jareda Gertnera (Elder Cunningham) k Alexii Khadime (Nabalungi), ktorí v trojici tvoria hlavných predstaviteľov hry. Elder Price- oddaný mormon, ktorý "jednoducho verí", Elder Cunningham- mierne zaostalý jedinec, chronický klamár a človek vo svojom vlastnom svete, Nabalungi- Afričanka so snom dostať sa do Sal Tlay Ka Siti, centra mormonov a je Cunninghamom vždy pomenovaná inak (Necrophilia, Nicotine Patch, etc.). Ostatní predstavitelia do detailu dotiahnutých charakterov podávajú rovnako úžasné výkony- tak spevácke, ako herecké a tanečné. Nemožno taktiež zabudnúť spomenúť orchester a chór, ktorí pod pódiom naživo spestrovali celú hru.

Môj strach, že sa moje veľké očakávania nenaplnia opadol, a dostal som ešte viac. Keď patríte k tým uvoľneným a nezaškatuľkovaným ľuďom, ktorí tak, ako mnohí z nás, vidia v scenároch Matta Stonea a Treya Parkera odkazy a trefnú kritiku spoločnosti (a to zároveň priam nereálne vtipnú), The Book of Mormon je muzikál, za ktorým budete plakať, ako ho zmeškáte.

the book of mormon

Moje na prvý pohľad zveličovania sú oprávnené, za môj zatiaľ krátky život som videl mnoho predstavení a ani jedno sa tomuto zatiaľ nevyrovnalo. Berte to ako tip, ak sa do Londýna chystáte. Veľa vecí som tam už videl, veľa vecí je tam úžasných, veľa vecí ma tam sklamalo- ale The Book of Mormon je to, čo ma prinútilo si povedať: "Ten Londýn dokáže prekvapiť v tom najneočakávanejšom momente."

Zdroje obrázkov: 1, 2, 3, 4, 5

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?