A v súťaži Miss Divočina nevyhrávajú: (časť prvá)

Autor: Miroslav Petruf | 18.4.2013 o 22:16 | (upravené 4.9.2013 o 20:48) Karma článku: 13,30 | Prečítané:  5301x

Predstavili sme si niekoľko nádherných stvorení, ktoré nám evolúcia priniesla. Niekedy sa jej však nepodarí dotvoriť diela, ktoré by priemernému ľudskému oku lichotili. Pre mňa sú však všetky tieto stvorenia magické a preto ich neurážajme, ale pozastavme sa a podporme ich- však dotvárajú to najčarovnejšie, čo na svete máme- prírodu! Prvá časť novej série článkov nás zavedie k nekrásavicám vôd našej planéty!

V moriach a oceánoch nájdeme nespočetné množstvo takých rýb, s ktorými sa príroda riadne pohrala. Takým stvorením je aj Ogcocephalus darwini, ktorú nájdeme hlboko vo vodách súostrovia Galapág. Táto rybka patrí k radu Lophiiformes, ktoré sme si predstavili v mojom druhom blogu o mimikry. Taktiež má na hlave návnadu (illicum), ako tie tajomné a zvláštne ryby z koralových útesov. Čo s nimi však ešte má spoločné sú zvláštne plutvy, ktoré vyzerajú skôr ako nôžky- a aj ich tak používa. Prechádza sa na dne mora a so znechuteným výrazom sleduje svoje okolie. Znechuteným? Veru tak. Táto rybka má totižto veľké, hrubé červené pery, ktoré nám spolu s polohou jej očí dávajú dojem, že rybka spokojná nie je. Oh, a jej návnadu chráni útvar, ktorý pripomína dlhý nos. Čiže táto ryba sa naozaj javí tak trochu ľudsky...

Ogcocephalus darwini

Psychrolutes marcidusKeď sa už rozprávame o rybách s „ľudskými“ tvárami, nemôžeme vynechať ohrozenú obyvateľku austrálskych a tasmánskych vôd, Psychrolutes marcidus. Po anglicky ju nazývaju Blobfish a dôvod pre jej názov je naozaj opodstatnený. Mimo vody vyzerá ako želatínová hlava s velikánskym nosom. Jej telo nie je príliš husté a tým pádom nepotrebuje priveľa energie na život, čo je pre ňu dôležité, nakoľko žije vo veľkých hĺbkach. Nájsť ju v jej prirodzenom životnom prostredí môže byť problematické.

ryba z rodu OpisthoproctidaeHlboko v tmavých vodách Tichého, Atlantického a Indického oceánu žijú ryby rodu Opisthoproctidae, hľadice dohora. Aby dokázali v tme sledovať siluety budúcej koristi, ich oči smerujú nahor, ale vedia nimi pri zmene polohy pozerať aj dopredu- to je ale možno to menej zaujímavé. Tieto ryby, ehm, majú priehľadnú hlavu. Čo je však ešte viac zarážajúce je to, že útvary vpredu na jej hlave, ktoré pripomínajú oči, vôbec oči nie sú! Jej oči sú totižto uložené v centre jej hlavy a hľadia von cez priehľadnú tekutú ochrannú masu. Bravó, evolúcia!

Archosargus probatocephalusZaujímavým fenoménom poslednej doby bola zubatá ryba... áno, presne tá z vašich najhorších nočných môr! Mnohí si možno pri rôznych fotografiach mysleli, že ide o photoshop, ale Archosargus probatocephalus má naozaj oslnivý úsmev. Až tak, že vám mráz prejde po chrbte pri pohľade na jej zuby. Patrí do rodu Sparidae a čo je u týchto rybách zvláštne (vraj až na tento druh) je to, že u nich, popri gonochorii (čo je opak hermafroditizmu), dochádza protogynii, čo je zmena ženského pohlavia na mužské, u iných zas k protandrii, keď sa mení muž na ženu- spoločne sa tieto javy nazývajú dichogamia (1). A že iba ľudia podstupujú zmenu pohlavia, pche!

Anarhichas lupus

Kamarátiť sa však ryby z rodu Sparidae môžu s ďalšími podobnými fešákmi- „vlčími rybamiAnarhichas lupus. A sú značnej veľkosti! Táto zubatá kreatúra dorastie do dĺžky vyše jedného metra a taktiež nežije príliš ďaleko- stretneme sa s ňou vo vodách Veľkej Británie, Nórska a Islandu. A priznajme si, zbožňujem zver, ale vegetarián nie som, ich mäso vraj chutí fajn. Asi sa chuť kompenzuje strašlivými zubami, kto vie!

Neoclinus blanchardiBojovať s nimi o najväčšie ústa však určite bude chcieť ryba s anglickým názvom Sarcastic fringehead, Neoclinus blanchardi. Sú to veľmi agresívne ryby Tichého oceánu, ktoré rady provokujú aj väčšie chobotnice. Keď však nastane hádka medzi dvoma „sarkastickými rybami“, roztiahnu svoje ústa do abnormálnej šírky a pretláčajú sa- a to vyzerá skôr ako bozkávanie. Keď sa ale zistí, ktorá ryba má väčšie ústa, poznáme víťaza. Síce by „vlčiu rybu“ s tým chaosom v ústach nijaký zubár neprijal, „sarkastická ryba“ ich vie aspoň poriadne otvoriť. Nuž keď sa dozvie cenu preventívnej prehliadky, asi bude zúriť.

 

Ďalšie zdroje:

1) Warner, R.R (1975). "The Adaptive Significance of Sequential Hermaphroditism in Animals.". The American Naturalist 109: 61–82.

Zdroje obrázkov:

1, 2, 3, 4, 5, 6

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?