Samica so samicou, samec so samcom a všetci dokopy!

Autor: Miroslav Petruf | 25.4.2013 o 0:50 | (upravené 4.9.2013 o 20:48) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  2534x

Priznajme si, o homosexualite sa toho hovorí veľa a mnohí ju prehnane a zlostne riešia úplne zbytočne. Keď však dôjde na dokazovanie svojej „pravdy“, veľa ľudí tvrdí, že homosexualita „je proti prírode“. Nuž, ako sa hovorí: „kto nejde so mnou, ide proti mne“ a príroda si povedala: „idem proti tebe!“ Teraz je vhodný čas pozrieť sa na túto tému z iného uhla pohľadu, uvedomiť si pár vecí alebo sa možno pohoršiť, ak patríte k skupine ľudí s obmedzenými možnosťami mentálneho rozvoja.

Tak ako to teda je? Rozhodne nie proti prírode. V tomto blogu si predstavíme opäť raz výnimočné stvorenia, ktorým, naozaj nezáleží na „tradičných hodnotách“ a chcú len naplno využiť čas, ktorý na svete strávia, chcú udržať rovnováhu v prírode a hlavne- chcú prežiť.

tzv. neckingMáte radi žirafy, Giraffa camelopardalis? Carin Bodnar, biologička a odborníčka na sexuológiu u zvierat tvrdí, že vyše 90% sledovanej sexuálnej aktivity u žiráf je výhradne medzi samcami. Kto vie prečo tomu tak je, ale podobné správanie nájdeme aj u jednoduchého hmyzu, akým sú niektoré chrobáky čeľade Tenebrionidae, ktorým Angličania dali všeobecný názov flour beetles. Tieto chrobáky, často využívané vedcami na výskum, majú spolu neskutočne veľa sexu a jedná sa o čisto samcov. Existuje mnoho vysvetlení na toto správanie, ktoré možno pripísať podobnému správaniu u žiráf: možno je to dobrý tréning a možno ide o dokazovanie moci, každopádne ich to zrejme baví a nikomu v ich okolí to nevadí. Ba dokonca sa našiel prípad, kedy samec oplodnil samičku spermiami od iného samca. Ako na toto vedci prišli, neviem, ale takýto výkon je vskutku bizarný! A podľa jedného zdroja je práve toto jedným z dôvodov, prečo majú medzi sebou samci toľko pohlavného styku.flour beetles

Galapagske albatrosyHomosexualita častá napríklad u vtákov! Predstavíme si najprv jeden úžasný pár vtáčích samičiek druhu Diomedea epomophora, čiže albatrosy z Nového Zélandu. V kolónii Taiaroa Head, ktorá je jedinou páriacou sa albatrosou kolóniou na pevnine, sa jedná o tretí lesbický" samičí pár za posledných 70 rokov. Tieto samičky žili v triu s jedným samcom, ktorý ich však v roku 2010 opustil- ale až potom, ako jednu z nich oplodnil. A ako novozélandský hájnik Lyndon Perriman povedal novinám The Times „Musia mať veľmi pevný vzťah, pretože keď sedia na vajíčkach, môžu tam sedieť aj týždeň, ba i 10 dní kým čakajú, aby sa k ním partner vrátil, takže potrebujú dobrého partnera, na ktorého je spoľah.“ Toto však nie je jediné miesto, kde sa stretávame s lesbickým albatrosím párom. Dva samičie albatrosy z Galapág, Phoebastria irrotata, tvorili pár dokonca 20 rokov! Dievčatá sa k sebe večne túlili, snažili sa o styk, ale taktiež, keď nadišiel čas, sa jedna vybrala za milencom, aby ju oplodnil a aby následne ona jeho opustila a vrátila sa k svojej vyvolenej. Však na čo iné by ho vlastne potrebovala?

Aptenodytes forsteriČo takto tučniaky? Tučniaky obrovské, Aptenodytes forsteri, sú zvieratá, ktoré majú potrebu vypustiť nadbytok spermií relatívne často a tak samce navzájom zažijú všeličo možné, dokonca aj perverzné, jednoducho preto, lebo môžu. Ale na druhej strane sa stretávame aj u nich s „romantickým“ homosexuálnym „vzťahom“. Veľa úvodzoviek, viem, ale oba sú to veľmi moderné a často prehnané výrazy, ktoré tučniakom pripísať nemôžem. Takže si povieme presnejšie o dvoch tučniakoch druhu Pygoscelis papua, ktoré žijú v ZOO v Španielsku. Inca a Rayas si spolu nažívajú už 7 rokov. Dlhé roky sa snažili priniesť na svet mláďa- každoročne postavili hniezdo a čakali kým sa v ňom vajíčko zjaví... bezúspešne. Minulý rok sa im však pošťastilo, keď im ich chovatelia do hniezda priniesli vajíčko. Inca sa rozhodol na vajíčku sedieť, pokým sa Rayas napchával rybami, v čom spočíva príprava na jeho rolu- kŕmenie mláďaťa rybami, ktoré predtým otec požil. Rok predtým si Steve a Adam v jednej čínskej ZOO „adoptovali“ mláďa, o ktoré sa spoločne starajú. Na druhej strane Buddy a Pedro z Torontskej ZOO boli oddelení, nakoľko ich chovatelia tvrdili, že „neprispievajú svojmu genofondu.“ Stretávame sa však aj s takým prípadom, kedy jeden párik chcel ukradnúť vajíčko iným vtákom, ale tento čin si ich skupina tučniakov všimla a zo skupiny ich vylúčiili.

Pan paniscusDostaňme sa však teoreticky bližšie k našim predkom a presnejšie k ľudoopom. Šimpanzy bonobo (Pan paniscus) sú predmetom rôznych zaujímavých výskumov. Jeden sa venoval aj ich sexualite. Podľa výskumu 75% pohlavných stykov u týchto zvierat nie je určených na uchovávanie rodu, inými slovami na oplodnenie samičky. Takmer všetky opice bonobo sú bisexuálne a riešia konflikty sexom, či už samice so samičkami, samce so samcami alebo skupinovo. Frans de Waal, ktorý sa nimi zaoberal ich nazýva druhom „make love, not war.“

 

Hyeny, levy, slony, psy, holuby, ovce, bizóny, ploštice posteľné, vážky, jašterice, delfíny, labute, kačky, supy a tak ďalej... spýtajte sa hociktorého z týchto a mnohých iných zvierat (zatiaľ 1500 odsledovaných druhov (1)) a ani jeden sa nebude hanbiť za to, že má styk so spoločníkmi rovnakého pohlavia často, menej často alebo výhradne s nimi. A možno nadišiel čas si uvedomiť, že aj ľudia sú len súčasťou prírody a robiť zbytočné konflikty z niečoho, čo nikomu reálne neubližuje, ba najčastejšie robí radosť, je to, čo je naozaj choré.

Ďalšie zdroje:

(1) Bruce Bagemihl, Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity, St. Martin's Press, 1999

Zdroje obrázkov:

1 2 3 4 5

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?