Môj jazyk je viac cool než ten tvoj!

Autor: Miroslav Petruf | 13.5.2013 o 6:55 | (upravené 4.9.2013 o 20:47) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  2228x

Teraz nadišiel čas predstaviť si zvieratá, ktorých jazyky sú výnimočné nielen výkonom, ale aj vzhľadom, dĺžkou, atď. Myslíte si, že ste frajeri ak dokážete jazyk ohnúť do tvaru U alebo ak si viete olízať nos? Hm, máte sa čo učiť!

Azda najznámejším zvieraťom, ktoré je známe vďaka svojmu jazyku, je mravčiar (čeľaď Myrmecophagidae).

jazyk G. soricanaDlhý jazyk síce majú, ale ak chceme vedieť ktorý cicavec má najdlhší jazyk v pomere k telu, budeme musieť hľadať pomedzi tými s krídlami. Veruže tak, netopiere z podčeľade Glossophaginae majú medzi sebou rekordmana. Síce sa tu vyskytuje množstvo druhov s rôznymi veľkosťami jazyka, taká Anoura fistulata má jazyk najdlhší v pomere k telu- 150% dĺžky svojho tela. Kebyže má mať priemerný človek taký jazyk, mal by zhruba tri metre! Nedávno si však vedci posvietili na to, ako jazyk jedného z týchto netopierov funguje. Presnejšie ide o Glossophaga soricana. Tieto krásky, ako aj mnoho iných zvierat, ktoré sa kŕmia nektárom (ako aj kolibríky), majú na konci jazyka zvláštne útvary. A. fistulata a jej jazykU kolibríkov sa síce nejedná o vlákna podobné chĺpkom, ale u oboch si dlhé roky vedci mysleli, že sú zakončenia na jazyku pasívne. G. soricana má teda normálne vlákna uložené pozdĺž jazyka, čiže na ňom ležia. Keď však netopier svoj jazyk vystrelí do sladkej tekutiny, vlákna sa naježia za osminu sekundy- všetko vďaka úžasnému hydraulickému procesu počas ktorého sa do jazyka napumpuje krv. Vtedy slúži jazyk ako kefka, ktorá má za účel nazbierať tak veľa nektáru, ako sa to len dá... a toto sa opakuje osemkrát za sekundu. Netopiere Glossophaginae sú však veľmi dôležité pre prírodu, ako vlastne aj všetky živočíchy a organizmy, vytvárajú rovnováhu. Pokým papajú nektár, otrú sa o rastlinu a z tej sa na nich prenesie peľ. Keď netopiere navštívia ďalší kvet, opelia ho. Niečo za niečo, bez tohto by rastlina neexitovala a bez rastliny by bol netopier hladný.

O rýchlosti vedia svoje aj chameleóny. Síce by sa vám mohlo zdať, že rýchlosť ich pohybu sa skôr podobá korytnačkám, budete prekvapení. Chameleóny sú známe svojou „neviditeľnosťou“ a tým, že hýbu oboma očami nezávisle od seba- pokiaľ nezbadajú korisť. Vtedy sa zamerajú na jeden spoločný body a pripravia sa na štart- 50 g! Takým zrýchlením nedisponujú ani najrýchlejšie stíhačky F-16 Fighting Falcon (9 g). Toto im umožňujú špirálovité svaly v jazyku, ktorým prácu uľahčuje lubrikant. Vďaka takýmto objavom sa môžu vedci dostať bližšie k výrobe ekologických lubrikantov, taktiež na výrobu rôznych elastických protéz a športových potrieb, atď. Odpoveď v prírode nájdeme.

Macrochelys temminckiiKeď už sme však pri plazoch tak si povedzme niečo o amerických korytnačkách „z bažin.“ Kajmanka (Macrochelys temminckii) , neobyčajne obrnená a ťažká korytnačka, je na zozname ohrozených druhov, lebo ju ľudia priveľmi radi jedia. Vďaka tomu už na mnohých miestach, bohužiaľ, úplne zmizli. Ale málokto vie, že aj kajmkanky sú labužníci- a nielen takí všelijakí! Na konci ich jazyka je malý červeno-biely výrastok, ktorý je intenzívne prekrvený a pohyblivý. Takže týmto korytnačkám s nebezpečne ostrými zobákovými ústami stačí vo vode ústa otvoriť a „červom“ zatancovať. Tým nalákajú rybky a šup s nimi do žalúdku! (1)

jazyk žirafyPoďme však nazad k dlhým jazykom a prečistime si nimi nos a uši. To robia aj žirafy (Giraffa), ktorých 45 centimetrový čierny jazyk pomáha pri pojedaní zelene akácií. Síce sa akácie chránia rôznymi chemikáliami a ostňami, jazyk je veľmi silný, veľa bolesti necíti a žirafa taktiež produkuje sliny, ktoré jej pomáhajú odignorovať jed. Na oplátku však slintá a slintá a slintá... Iné stromy si však pripravili ďalšiu zbraň ako sa týchto nekonečných jedákov zbaviť. Dávajú živiny mravcom, ktoré na žirafy pri kŕmení prelezú a spôsobia jej nepekné svrbenie a bolesť. Je načase využiť svoj silný a ohybný jazyk- šup ho do nosa, šup ho do ucha. Oh a prečože je ten jazyk čierny? Nakoľko tieto štíhle krásavice prejedia celý deň (20 hodín jedenia, mňam), čierne sfarbenie im chráni jazyk pred slnečným žiarením. Kto by už chcel, aby sa mu spálil jazyk.

Cymothoa exiguaNiektoré morské živočíchy však podstúpia „výmenu“ jazyka.  Nie je síce dobrovoľná a rozhodne nie je bezbolestná a má trvalé následky. Jeden parazit, kôrovec s názvom Cymothoa exigua, ktorý vedie zaujímavý život. Je to hnusný parazit. A je fakt veľmi desivý... ani sa mi nechce opísať čo robí. Nádych, zvládneme to. Toto stvorenie je v dospelosti schopné zmeniť pohlavie z mužského na ženské, ale to rozhodne nie je to, čo z nich robí odporné stvorenia. Niekoľko mladých parazitov sa dostane cez žiabre do ryby. Vyrastú a stanú sa z nich samce, ale ten jedinec, ktorý „zmení svoje pohlavie“ sa dostane do úst ryba a zafixuje sa jej na jazyk silnými končatinami. Vtom začne z jazyka sať krv, až kým jazyk neodumrie a nevypadne. Rybu to nezabije, parazitovi sa tam hovie vcelku kráľovsky a tak tam ostane a slúži ako kompenzácia jazyka, pochutí si na strave, ktorá sa rybe dostane do úst, alebo jej naďalej saje krv. Doslova... brrrrrr!

 

 

Nabudúce si predstavíme ďalšie "úžasné" parazity! Máte sa na čo tešiť...

 

Ďalšie zdroje:

 

(1) Veringová, K. a Knauer, R. "Obrazový atlas Ohrožené druhy zvířat" 2012

 

Zdroje obrázkov:
1 2 3 4 5

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?