Ruku hore: kto chce byť mamou v ríši zvierat?

Autor: Miroslav Petruf | 22.5.2013 o 18:49 | (upravené 22.5.2013 o 19:15) Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1078x

Na počesť narodenín mojej mamky som pre vás pripravil opäť raz článok o zvláštnostiach v prírode. Síce som sľúbil, že ďalší článok bude o parazitoch, svoj sľub nedodržím a napíšem o nich až nabudúce. Každopádne téma tohto článku je: ktorá matka v ríši zvierat to má najťažšie? Hardcore oplodňovanie, tehotenstvo, pôrody- je čas vcítiť sa do ich role a tešiť sa, že to naše matky nemajú zas tak hrozné...

 

Chlamydoselachus anguineusJe 9 mesiacov veľa? Isto je to dosť, celé telo vás bolí, je vám zle, chcete už, aby to skončilo... ale čo také slony? Ich tehotenstvo trvá 23 mesiacov a porodia približne 105 kilové mláďatá! Stále však nemajú na žraloka úhorovitého (Chlamydoselachus anguineus), ktorého mláďatá rastú ultra-pomaly. Každý mesiac narastú o 1,4 cm a tak sa u nich zrejme jedná o „nekonečné“ 3-4 roky tehotenstva! Ale dlhé tehotenstvo sa netýka iba väčších zvierat. Kmeň živočíchov, ktoré sa podobajú na červy, s názvom pazúrikavce (Onychophora), ktoré žijú v trópoch, je príbuzný tak článkonožcom ako aj červom. Tieto bizarné tvory nosia svoje mladé až 15 mesiacov, čo je pre tvory s dĺžkou v priemere 5 cm (ale existujú aj 20 centimetrové) naozaj veľa. A čo ak je to naopak? Baví vás tehotenstvo? Chcete byť ešte chvíľočku tehotné? Nezúfajte, pridajte sa k pásavcom deväťpásym (Dysipus novemcintus). Síce ich to tehotenstvo zrejme nebaví, ale keď podmienky nie sú ružové, dokážu vývoj embryí pozastaviť a tak sa namiesto 4 mesiacov môže tehotenstvo predĺžiť aj na dvojnásobok. Ale pozrime sa na zvláštne procesy od A po Z.

NudibranchNajprv o bezstavovcoch. Samičky sú čato obeťami tzv. traumatickej inseminácie, čo znamená, že ju partner penisom doslova prebodne hocikde v okolí jej genitálneho otvoru a vstrelí do nej spermie. Kto zo samcov predsa má čas nájsť ten otvor a, hlavne u pavúkov, dôležité je vyviaznuť z tohto celého v plnom zdraví (i keď samičky môžu dostať nepeknú infekciu). Spermie si nájdu svoju cestu k cieľu. S takouto traumatickou insemináciou sa stretávame u ploštíc posteľných (Cimex lectularius), pavúkov Harpactea sadistica (trefný názov) a u niektorých druhov z nádherne sfarbenej skupiny živočíchov Nudibranchia. Tieto morské mäkkýše majú penis s piatimi rôznymi hrotmi a keď majú pohlavný styk často, dramaticky sa zhorší ich zdravotný stav (sú to hermafrodity, čiže ak si ich nájde partner s nebezpečným penisom, sranda to nebude). Ale počkať, síce je to u nudibranchov tak, že je každý vlastne matkou a otcom naraz, u členov kmeňu Platyhelminthes to nie je tak jednoduché. O tom kto bude matkou rozhodne boj, ehm, údmi- čiže en garde! Boj sa začne a matkou bude ten jedinec, ktorého penis prebodne svojím penisom ten druhý. Au au au au au!

prežije najsilnejšíO morských koníkoch sme si už dávno pradávno čosi povedali. Tam matky veľa netrpia, lebo deti vynosí otec... ale isto si neviete predstaviť aké to môže byť dať svojmu partnerovi vajíčka. No, keď už sme pri morských živočíchoch, povieme si o takých matkách, ktorých potomkovia sú vrahovia už v prenatálnom veku. Veru tak, žraloky piesočné (Carcharias taurus) začínajú v mladosti. Nakoľko má matka spermie od rôznych „otcov,“ vzniká už v maternici vojna o prežitie. Dva a pol metrové žraloky rodia metrové mláďatá, ktoré predtým 5 mesiacov požierajú svojich súrodencov a tým pádom rastú a rastú a rastú. Prežijú najväčšie žraloky a hlavne teda tie od jedného samca. Takýmto vskutku neuveriteľne drsným spôsobom si samce zaručia potomstvo a samičky tak porodia najväčšie žraločie mláďatá zo všetkých. Ako to funguje? Už len párenie žralokov piesočných je drsná záležitosť sprevádzaná krutými hryznutiami, čo zaručuje, že samičky nebudú „veľmi vyberavé.“ Embryá od prvého otca narastú rýchlejšie a majú väčšiu šancu pojesť tie mladšie. Au!

mláďa vylieza z chrbtuOstávame vo vode a predstavíme si žaby, ktorým deti nevylezú NA hrb, ale Z hrbu... či teda z chrbtu. Pipa americká (Pipa pipa) si zvolila zaujímavý spôsob ako priniesť svoje deti na svet. Od iných sa líšia už tým, že samčeky lákajú samičky klikajúcimi zvukmi ktoré produkujú ťukaním na jazylku. Pri párení samička vypustí vajíčka, ktoré jej samček oplodní na chrbte. Tie sa potom vnoria do kože a v nich rastú larvy, žubrienky a v istých prípadoch sa stáva, že pipe vylezú z chrbta už dospelé žaby. Opäť raz "príjemný" pôrod.

Rheobatrachus silusVeľmi zaujímavým spôsobom rodili mláďatá aj paropuchy alebo hvízdavky (Rheobatrachus). Tie boli však v roku 1983 vyhlásené za vymreté. Austrálske žabky však vstávajú z mŕtvych! Austrálskym vedcom sa podarilo priviesť vďaka neživému genetickému materiálu jedného jedinca do štádia embrya! Úžasný vedecký pokrok posúva svet ďalej a zrejme sa podarí vrátiť nazad aj iné tvory. Ale naspäť k týmto Austrálčankám... prečo sú hvízdavky také zaujímavé? Keď samička nakladie vajíčka, samček im dá spermie a potom samička vajíčka prehltne. Ale veď tie zničí kyselina v žalúdku, nie? Nie. Slizký obal každého vajíčka totižto obsahuje látku, ktorá zastaví tvorbu kyseliny v žalúdku. Samička neje 6 týždňov, žalúdok sa jej zväčšuje, pľúca zmenšujú a tak sa žaba spolieha na výmenu kyslíka najmä cez pokožku. Nakoniec samička svoje mláďatá vyvracia jedno za druhým zrejme po dobu jedného týždňa. Čo tie matky pre svoje deti neobetujú...

Vo svete existuje mnoho zaujímavých vecí, javov, ktoré sa nám môžu zdať zvláštne až nereálne. Síce je pre viacerých ľudí navrátenie vymretých zvierat nemorálne, musíme sa zamyslieť aj nad benefitmi takýchto činov. Pozorovanie, bližšie skúmanie aj takýchto hvízdaviek, môže dať matkám, ktoré zažívajú problémy počas tehotenstva, šancu na pokojnejšie nosenie dieťaťa. Hurá pre vedu a vypískať tých, ktorí sa ju snažia zastaviť!

Zdroje obrázkov:

1 5 2 3 4

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?