reklama

Biblické Sci-Fi

... alebo zopár faktov o omyloch, neskutočných facepalm-och bestsellera všetkých čias, večného vodcu oviec, ktoré čakajú na božskú odmenu: Biblie. Tentoraz sa budem venovať prírode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (177)

Dnes sa ľudia, ktorí veria v „sväté písmo“, dostali k tomu, že niektorým častiam tejto knihy veria doslova, iné chápu metaforicky. Nepočul som však veľa názorov na horiaci rozprávajúci krík.

Ako viem z vlastných skúseností, veľa ľudí verí napríklad jednému z najznámejších príbehov: príbehu o Noemovej arche. Podľa tohto príbehu sa Boh nahneval na ľudí a tak plánoval vyhubiť všetko živé veľkou potopou, ktorá mala zatopiť všetky mestá a zahaliť najvyššie hory... a mala byť príčinou vzniku fosílii- tie mali vzniknúť za tých nekonečných 150 dní, koľko potopa mala trvať. Noe bol však Bohu milý a tak mu nariadil, aby postavil obrovskú loď, archu, do ktorej mal dať jeden pár (samca a samicu) každého jedného druhu zvieraťa... a pravdaže svoju ženu. Archu postavil, všetky zvieratá nastúpili a potopa prebieha. Aby Noe zistil, či voda klesla, vyslal havrana, potom holubicu, ktorá sa potom vrátila s konárikom v ústach na znak toho, že našla súš. Po potope Boh sľúbil, že už na ľudí potopu nezošle.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi, veľmi krátko som tu príbeh zhrnul, ale už aj takto sa dá vytknúť enormné množstvo vecí. Síce niektorí Američania (a určite aj iní ľudia, ale najznámejší je na túto tému materiál práve z USA) veria, že ľudia spolunažívali s dinosaurami (iní tvrdia, že nikdy neexistovali), Noe ich zrejme nemal rád a nechal ich napospas vode, v ktorej sa z nich mali za zhruba 5 mesiacov vytvoriť skameneliny, fosílie. O dinosauroch sa však priamo v príbehu nehovorí, takže späť k faktom.

  • Za 40 dní mala voda pokryť celý povrch planéty a tým pádom aj celé Himaláje spolu s Mount Everest. Tak by muselo napadnúť vyše 15 centimetrov vody za minútu, pričom pri hurikáne piateho stupňa napadne 15 centimetrov za hodinu. Taký tlak by nezniesla nijaká primitívna loď. Ďalej treba pravdaže podotknúť, že toľko vody musel zrejme pánbožko nanovo vyrobiť a to mohla byť makačka. Veď na celej planéte toľko vody nie je a podľa mňa by to po istej dobe aj on vzdal. (Síce dnes už liberálni kresťania tvrdia, že potopa nebola globálna, ale lokálna.)

  • Nuž, povedzme, že ten tlak loď a posádka prežila, že pánbožko toľko vody urobil a celý povrch Zeme pokryla na 150 dní voda. Na lodi muselo byť zhruba 10 miliónov jedincov, nakoľko na tejto krásnej planéte žije asi 5 miliónov druhov zvierat a Noe mal z každého druhu vziať na palubu jeden pár. Tak teraz si predstavme, že 150 dní spoločne s radosťou a v harmónii cestujú okrem iných byvoly, levy, tigre a antilopy. Žiadne hádky, všetci sme na tom rovnako, hladní naozaj nie sme a vôbec ani nepomyslíme na to, aby sme sa navzájom požrali. (A treba povedať, že Noe bol frajer a poznal asi viac druhov zvierat ako poznáme dnes my. Aj keď ich veľa stále nebolo „objavených“, nepredpokladá sa, že by vtedy vôbec neexistovali.)

  • Áno, uznávam, muselo tam tých druhov byť menej, lebo poznáme (a taktiež nepoznáme) veľa morských zvierat- rýb, cicavcov, kôrovcov, mäkkýšov, atď., ktoré si museli tejto potopy náramne užívať! Dostali sa na nimi neobjavené miesta a z niektorých sa možno stali horolezci. Bohužiaľ, na druhej strane, takáto potopa by zničila, ak nie všetky, tak väčšinu rastlín sveta a pánbožko by sa namakal, aby ich všetky prebral k životu.

  • Keď Noe vypustil holubicu a tá sa mu vrátila s konárikom... naozaj by sa vrátila? Konečné má do čoho ďobať, tak tam už ostane, nie? Nakoniec však voda ustúpila, všetko sa dalo do normálu a incest mohol opäť začať.

Príbeh o Noemovej arche však nie je jediným, kde došlo k chybám, ktoré by mali byť prakticky každému jasné a tak potvrdiť to, že je táto kniha nielen prehnane dlhý sci-fi nezmysel, ale aj to, že bola napísaná nevzdelanými ľuďmi (a tými asi aj preložená, lebo malé úpravy teda spraviť mohli):

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Levitikus 11:20-23. Z vtákov sa však budete strániť týchto a nebudete ich jesť, lebo vám budú ohavnosťou: orla, orlosupa, orlosupa bradatého, 14kaňu, sokola, 15všetky druhy krkavcov, 16pštrosa, kukučku, čajku, všetky druhy jastrabov, 17kuvika, kormorána, ibisa, sovu ušatú, 18sovu, pelikána, bučiaka, 19bociana, všetky druhy kulichov, dudka a netopiera. 20Všetky malé lietavé živočíchy, čo chodia po štyroch, nech sú vám ohavnosťou. 21Zo všetkého okrídleného hmyzu, čo chodí po štyroch, môžete jesť len tie, ktoré majú za nohami ešte nohy na skákanie, aby mohli skákať po zemi. 22Z nich môžete jesť tieto: sťahovavé kobylky podľa svojich druhov, pažravé kobylky, senné kobylky – a saranče. 23Všetky ostatné malé okrídlené živočíchy, ktoré majú štyri nohy, budú pre vás ohavnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Lietať síce lieta, ale netopier naozaj nie je vtákom a to im muselo byť jasné. A hlavne, keď už toto Boh povedal- stvoril netopiera ako cicavca, potom ho sám priradí k vtákom?

  • Ten hmyz, o ktorom Pán hovorí v ďalších vetách, musel byť riadne doničený a pravdepodobne len dožíval, keď mal iba štyri nohy. Každý hmyz má tri páry nôh, pokiaľ nedošlo k nejakej mutácii a k tomu naozaj netreba vysokú školu... to človek vidí. Zrejme takto chcel pánbožko povedať, že vlastne všetok hmyz ľudia môžu jesť, lebo ani jeden nemá len štyri nohy... či? Ale nejde tu len o hmyz. Ktorý okrídlenec má štyri nohy?

  • V tretej knihe Mojžišovej, v knihe Levitikus, sa vyššie píše aj o jazvecoch a zajacoch, ktoré majú byť prežúvavce a človek ich nemá jesť, nuž zajace sa v týchto končinách jedia a ani jeden z týchto tvorov nie je prežúvavec (Ruminartia).

Takto isto sa mylne priradilo i iné zviera do nesprávnej skupiny, v inej knihe. V Knihe Jonášovej sa píše o jeho známom incidente s veľrybou, nuž v knihe je opisovaná ako veľká ryba, čo je pochopiteľné, lebo sa im morský živočích z diaľky na rybu mohol podobať, rybám nie je príbuzný. Dnes už vieme, že veľryba (a tento názov môže veľa ľudí pomýliť) naozaj rybou nie je, ale cicavcom (capt. obvious).

Matúš 13:31-32. 31Predniesol im ešte iné podobenstvo: „Nebeské kráľovstvo sa podobá horčičnému zrnku, ktoré človek vzal a zasial na svojej roli. 32Ono je síce najmenšie zo všetkých semien, ale keď vyrastie, je väčšie než ostatné byliny a je z neho strom, takže prilietajú nebeské vtáky a hniezdia na jeho konároch.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Je to krásny básnický opis, ale naozaj v ňom nie je ani kúsok pravdy a prirovnanie samo o sebe je veľmi, veľmi klamlivé. Zrnká horčice určite nie sú najmenšie zo všetkých. Stačí si vziať semiačka niektorých orchideí alebo petúnií. A, pravdaže, z horčičného zrnka nenarastie strom.

Myslím, že na dnes toľkoto príkladov k téme príroda v Biblii stačí. Pointou môjho článku bolo: v minulosti sa verilo každému príbehu, dnes ich doslova berú len fundamentalistickí kreacionisti a zaslepené ovečky a hlavne deti, ktorým rodičia často nedávajú na výber a veľa vecí im nevysvetlia dobre. Iní ľudia, ktorí sa Bibliou riadia berú niektoré veci doslova, iné berú obrazne, metaforicky. Ja by som povedal, že ako ľudia s dnešným vzdelaním by Bibliu mali brať ako sci-fi. A to prehnane dlhé a nudné miestami smiešne a tragicky nezmyselné sci-fi. Je to len jedna kniha z mnohých, ktorá z nejakého dôvodu vedie ľudí na spoločné zhromaždenia, kde sa jej klaňajú, čítajú si z nej a dokážu hodiny rečniť nad jej významami. V niektorých krajinách sa na Bibliu prisahá, inde napísali aj pokračovanie. Táto kniha, ktorá je napísaná veľmi nedokonale na to, aby mala takú moc, je alfou a omegou príliš veľkého počtu ľudí a hlavne takých ľudí, ktorí majú v našich životoch veľké slovo. Kým nezačnú byť takéto záležitosti čisto osobné a budú všetkých nás ovplyvňovať, dovtedy svet morálny nebude, nebude tu pekne. Veď kde inde sa dočítame o viacerých dôvodoch prečo ľudí a dokonca aj zvieratá nenávidieť?

Zdroje obrázkov:

Adam a Eva

The Evolution of Religion

Noemova Archa

Biblia


Miroslav Petruf

Miroslav Petruf

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  PrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu