Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Biblia vaša svätá, alebo Prečo tejto... knihe stále veríte? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Už sa raději nepokúšaj...
"Teraz sa však pokúsim napísať blog rozumný, teda nie pro-náboženský." Žal, pokus o rozumný blog se nezdařil... Hm, na rozdíl od Bible nebude třeba těch třech tisíc let (z Tvého pohledu), aby se Tvůj článek dal označit za blaf již dnes... Víra v zázraky je "katechistická", tedy církevnická, nikoli náboženská. Je zvláštní, kolik lidí namísto kritického studia se utíká k větroplachům typu Dawkinse, jehož argumenty jsou tak ploché, stejně jako je plochá víra, jejíž ustředním tématem není mravnost, nýbrž zázrak, chápaný doslovně, namísto obrazně...
Michal Legelli
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

dodatek

A propo u Dostojevského jsem v románu četl: ...dotkl se Slunce... Nebylo by třeba i zde pana Dawkinse a dalšího "důkladného" blogu, abyste nám ozřejmili, že nás chtěl ruský spisovatel přivést pouze do nevědeckého blouznění, kdy spoléhal výhradně na naši hloupost, neboť je přeci dokázáno, že Slunce se dotknout nelze, nakolik v blízkosti xyz km bychom shořeli. Jo, to je těžká věda, která nyní vládne světu a zjevně je k ní třeba hodně inteligence...

A v posledku, Davida Huma jsi četl, že jej cituješ? Kdyby ano, pak nemůžeš psát o věcech jako samých o sobě, nýbrž jen jako o odrazu mysli - tedy v duchu idealistické filosofie! Pak by to předpokládalo znalost i Locka, Berkleyho a v neposledku Kanta. No, v podstatě by to znamenalo, že bys takový guláš rádoby rozumových poznatků vůbec nenapsal...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Pri čítaní

som si spomenul na Pavla z Tarzu (Nový zákon). Ako sa možno pamätáš bol to presvedčený prenasledovateľ kresťanov, vzdelaný a vysoko postavený muž. Dokonca sa dá povedať že aj scestovaný. Roky ich prenasledoval a zrazu stačila chvíľka, jeden zážitok, možno nehoda a zrazu všetko bolo inak. Z prenasledovateľa sa stal jedným z najaktivnejších apoštolov.
Preto sa aj na tvoj zápal pozerám z nadhľadu... sám som uveril až v dospelosti takže poznám veci aj z druhej strany... a vôbec sa nemusíš unúvať s vysvetľovaním ako sú ateisti inteligentnejší... viem si urobiť názor aj sám... :)
 

 

ano. castokrat clovek zacne verit pri nejakej udalosti. zrejme ked je v pomykove a nedokaze si veci racionalne vysvetlit. v poslednej dobe si niektori ludia dokonca myslia, ze nabozensky fundamentalizmus sa moze pripisat psychickej poruche.
netvrdim, ze medzi ateistami nie su zli ludia ako rovnako netvrdim, ze medzi veriacimi nie su dobri ludia. skatulkovat sa neda a to som snad vysvetlil v strucnej poslednej poznamke. velakrat sa stretavame, ze skupiny ludi, povedzme krestanov, sa snazia zakazat nejake veci, ktore nikomu realne neskodia, len nesuhlasia s ich predpismi.
viera v boha, v bozske ciny atd je pre mna velmi obmedzujuce a vo svete to prerasta do veci casto nebezpecnej.
 

2/3

Viera nie je o racionálnom zdôvodnovaní ... ja ti absolutne verím že tvoje argumenty su pre teba nepriestrelné a logické. Len som ti chcel povedať že stačil by krátky okamžik alebo zážitok a obrátiš o 180 stupnov. A mal by si stále ten istý rozum, to isté logické myslenie, len akosi všetko by bolo naopak ako predtým...

Rovnako ako to bolo pri Pavlovi a kope iných ľudí...

Ak dovolíš, ešte jeden citát z nového zákona - Pavol o svojej konverzii neskôr napísal: "Preň (JK) som všetko stratil a pokladám za odpadky" :)
 

 

co bolo tym okamzikom pre teba?
 

 

aký intenzívny musí byť ten "krátky okamžik", v ktorom zahodíš za hlavu všetko logické a racionálne rozmýšľanie - a bezvýhradne prijmeš za realitu židovské legendy staré 2000 rokov?

mimochodom, prečo práve kresťanstvo? ako si zistil že kresťanstvo je to *pravé* náboženstvo, keď ich je na svete toľko?
 

 

Je to velmi intenzivny okamzik, ktory cloveka presvedci. Ale nie zanechat logicke a racionalne zmyslanie*, ale prijat realneho a ziveho Boha. A to nielen na povrch, ale aj do svojich skutkov a spravania.

* precitaj si tu v diskusii citat Einsteina, ktory hovori, ze medzi vedou a vierou nie je rozpor

A preco prave krestanstvo? To ma co docinenia aj s tym, ako jednotlive nabozenstva vnimaniu ospravedlnenie, tento zivot a aj ine nabozenstva.
Podla mna:
- zivot nie je predurceny (ak by bol, tak by vlastne nemalo zmysel sa snazit - a neverenim v tu vieru by som nic nestratil) - preto nie kalvinizmus.
- viera na vykupenie nestaci, treba robit aj skutky - preto nie inych protestantov (Luteranov)
- nie reinkarnacia - clovek sam je slaby na to, aby nieco dosiahol (to zisti kazdy aj pri otvorenej cokolade na stole a schopnosti si nezobrat)
- viera by nemala by sputana prikazmi, ale mala by stavat na svedomi cloveka, pricom prikazy by mali plnit len pomocnu funkciu - preto katolizmus
- viera by mala cloveku pomahat, aby bol lepsim - preto prikazanie lasky a preto tiez katolicizmus
 

 

cize nic? aj som si myslel..;-)
 
Hodnoť

Som sklamaný z tvojho blogu

Verím v Boha. Bibliu považujem za veľmi cenný zdroj inšpirácie a prostriedku, ktorý mi môže pomôcť premýšlať. a meniť samého seba ( verím, že k lepšiemu)Sú to historické texty o ktorej autenticite sú písané odbornejšie a vedeckejšie články, než od pána Dawkinsa.... Aj keď verím v Boha, ctím si človeka a ním vytvorené hodnoty a rovnako obdivujem a chránim prírodné krásy, ktoré sú okolo mňa. Mám nadpriemerné IQ, študujem 2. vysokú školu.... a prepáč, že verím v Boha.... reálny svet je vnímaný našimi obmedzenými zmyslami a som presvedčený, že je tu niečo čo nás presahuje a nedokážeme odvnímať...
 
Hodnoť

autor blogu je fanatik

najviac sa zabávam na jeho vedeckých argumentoch a citátoch od nejakých autorov. Svet si vykladajte každý ako viete a všetky varianty sa dajú použiť ale fanatický materializmus sa čím ďalej tým viac dostáva mimo realitu. Ovšem realita fanatického materialistu je iba o tom čo vidí svojim obmedzeným trojrozmerným videním a tým čo sa dá chytit do ruky alebo aspon vidieť očami. Kvantová fyzika samozrejme sa na mnohé tie materialistické primitivizmy pozerá inak a čim som bol predtým možno viac materialista tak dnes vidím že pravde sa viacej blíži biblia, ibaže "pragmatický" materialista ktorý sa považuje za inteligenta z nej nepochopí nič. Navyše keď chápe vieru a hlavne boha ako nejakého polodementného starca z bradou niekde medzi Jupiterom a Saturnom. Česť práci.
 

 

no ty vole, kvantova fyzika dokazuje bibliu???
 

To sú paradoxy, že ?

Presne tak. Nie je problém pochopiť teóriu relativity. Tá je v porovnaní s kvantovou fyzikou triviálna záležitosť. Ale keď človek začne tušiť (nie vedieť, taký človek sa ešte nenarodil, ktorý by chápal kvantovú fyziku), tak mu začne dochádzať, že materiálny svet okolo nás a to, ako ho vnímame, je v podstate len prelud a imaginárna realita.
Kvantová fyzika teoreticky pripúšťa, že človek môže prejsť cez stenu. Chce to len dostatočné (myslené obrovské) množstvo pokusov. V kvantovej fyzike súčasne existuje niekoľko možností a záleží na každom z nás, ktorú si vyberie a ktorá "sa zrúti" (to je terminus technicus kvantovej fyziky).
Azda najzaujímavejším pokusom v kvantovej fyzike je tzv. štrbinový test. Je to 100 krát dokázaná vec, ale rozumom ťažko pochopiteľná alebo skôr nepochopiteľná. Skús si to vygoogliť.
 
Hodnoť

Este si na tuto temu nedorastol .

Ešte musíš mnoho krajcov chleba zjesť kým príde tvoj čas . Keď sa tak väzňa téma preberá ty bys mal ticho v kúte sedieť a vstrebavat názory tych čo prešli školou života . Je škoda sa zaoberat cimkolvek čo v blogu pises. Na záver len jedno konštatovanie múdreho vedca, meno si síce nepamätám ale to konštatovanie stojí za to : Veda je cintorínom domienok !
 
Hodnoť

 

Nedaj sa znechutiť. SME katolibanská úderka ešte len príde.

K blogu:

Biblia ako faktografická kniha - je to kniha plná omylov, protirečení a chýb. Je odrazom svojej doby a svojich autorov a podáva informácie aké môžeme očakávať od ranného stredoveku/neskorej doby železnej. To, že niekto verí v jej doslovnosť, či pravdivosť je jeho vec, len ho treba držať ďalej od verejnej správy a školstva. Nepokladať evolúciu za fakt, je ako pochybovať o gravitácii, či gulatosti Zeme.

Biblia ako morálny kódex - faktom je, ak by si sa správal podľa Biblie, budeš zatknutý v každej civilizovanej krajine tejto planéty. Zabíjanie homosexuálov, kameňovanie neposlušných detí, či zabitie ženy, ktorá nevstúpila do manželstva ako panna, sú iba perličky z tohoto nekonečného zdroja "múdrosti", kde milujúci boh zabíja ľudí po miliónoch, zrovnáva zo zemou celé mestá a jediný spôsob zabíjania, ktorý neschvaľuje je samovražda.

Biblia ako filozofia - je rovnakým zdrojom poznania ako ktorékoľvek stredoveké texty, kde poznanie sveta bolo založené na poverčivosti a viere v démonov a neviditeľné sily ovládajúce náš život.

Želám veľa hrubej kože pripísaní ďaľších blogov, budeš ju potrebovať, pretože budeš mať česť poznať o čom kresťanská morálka skutočne je. :)
 

 

Dalsi, co Bibliu necital :) .. takychto expertov je vsade plno. O nicom nevedia, ale vsetkemu rozumeju.
 

 

Možno čítal ale inú než ty..otázka je kto má tú pravú:)
Ale aby som to uviedol na pravú mieru...ty si zrejme čítal Bibliu,no iba Novú zmluvu a aj to zrejme dosť neporiadne,nakoľko z nej plne vyplýva že Stará zmluva sa ani v jedinom písmenku nemení...povedané slovami dneška...Nová zmluva je dodatkom k Starej zmluve...
A Stará zmluva-zákon jasne definuje koho má Hospodin-Jahwe-Adonaj-Boh najradšej,kto je Jeho vyvoleným národom a i to, ako sa má kruto a sadisticky národ Hospodinov vyrovnať s "neposlušnými" či inými nevyvolenými národmi...
Proste láska jak vyšitá....

1 kniha Mojžíšova 12
Povolanie Abráma
1 Hospodin povedal Abrámovi: Odíď zo svojej krajiny, od svojho príbuzenstva a z domu svojho otca do krajiny, ktorú ti ukážem. 2 Urobím z teba veľký národ, požehnám ťa, zvelebím tvoje meno. Buď požehnaním! 3 Požehnám tých, čo žehnajú teba, zlorečiť budem tým, čo tebe zlorečia. V tebe budú požehnané všetky pokolenia zeme.
15 kapitola
18 V ten deň uzavrel Hospodin zmluvu s Abrámom a povedal: Tvojmu potomstvu dám túto krajinu od Egyptského potoka až po Veľkú rieku, rieku Eufrat, 19 územie Kénitov, Kenizzejov, Kadmónov, 20 Chetitov, Perizzejov a Refájov, 21 Amorejčanov, Kanaánčanov, Girgášejov a Jebúsejov.
17 kapitola
7 Zmluvu medzi mnou a tebou a tvojím potomstvom vo všetkých pokoleniach robím večnou zmluvou, že budem tvojím Bohom i Bohom tvojho potomstva. 8 Tebe a tvojmu potomstvu dám krajinu, v ktorej si ako cudzinec; celú krajinu Kanaán im dám do večného vlastníctva a budem im Bohom. 9 Boh potom povedal Abrahámovi: Ty však zachovávaj moju zmluvu: ty, tvoje budúce potomstvo a všetky pokolenia. 10 Toto je moja zmluva medzi mnou, vami a tvojím budúcim potomstvom, ktorú budete zachovávať: Každá osoba mužského rodu spomedzi vás, bude obrezaná. 11 Dáte si obrezať mäso svojej neobrezanej predkožky, to bude znamením zmluvy medzi mnou a vami. 12 Z pokolenia na pokolenie budete na ôsmy deň po narodení obrezávať každého chlapca, či sa narodil v dome, alebo je kúpený za peniaze od cudzinca, teda nepochádza z tvojho potomstva. 13 Obrezaný musí byť každý, čo sa narodil v tvojom dome, alebo bol kúpený za peniaze. Takto bude moja zmluva znamením večnej zmluvy na vašom tele. 14 Neobrezaný muž, ktorému by nebolo obrezané mäso predkožky, nech je vyobcovaný spomedzi svojho ľudu. Porušil moju zmluvu.
A mohol by som pokračovať dalej a dokazovať priamo z Biblie koho to ten Boh vlastne miluje....
Nová zmluva nevyvracia platnosť a pôsobnosť starej zmluvy..
Matúš 5
O zákone
17 Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov. Neprišiel som zrušiť, ale naplniť. 18 Amen, hovorím vám: Pokiaľ nepominie nebo a zem, nepominie ani najmenšie písmenko, ani jediná čiarka zo zákona, kým sa všetko nestane.
Marek 7
Viera Sýrofeničanky
24 Hneď sa o ňom dopočula žena, ktorej dcéra bola posadnutá nečistým duchom. Prišla a padla mu k nohám. 25 No tá žena bola pohanka, rodom Sýrofeničanka a prosila ho, aby vyhnal z jej dcéry zlého ducha. 26 On jej však povedal: Dovoľ, aby sa najskôr nasýtili deti. Nie je dobré brať chlieb deťom a hádzať šteňatám.
Tá 26 je už upravená..v pôvodnom znení bola o dosť tvrdšia ale opätovne sám JK oddelil Bohom vyvolený národ od psov...
2 Môže sa stať, že sa v niektorom z tvojich miest, ktoré ti dá Hospodin, tvoj Boh, nájde muž alebo žena, ktorí urobia niečo zlé pred Hospodinom, tvojím Bohom, a tým porušia jeho zmluvu, 3 odídu slúžiť a klaňať sa iným bohom: slnku, mesiacu alebo celému nebeskému zástupu, čo som neprikázal. 4 Keď ti to potom oznámia alebo sa o tom dozvieš, dôkladne to prešetri, a ak bude naozaj pravda, že sa taká ohavnosť v Izrael
 

Váhal som, či sa zapojiť do diskusie.

Ušetrili ste mi prácu. Ďakujem.
 

všetko bolo povedané

...tak ja už len kávičku :)
 
Hodnoť

Takú "skvelú"

Analýzu som dávno nečítala. Chlapče, o tom že Boh jestvuje nemusíš pochybovať. Študuj a keď budeš úprimný pochopíš.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Najčítanejšie


 1. Tobias Valúch: Neschopnosť vlády dosiahla novej hranice, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani Venezuela 20
 2. Andrea Vörösová: Chrípka do tváre... v kriminálnom štáte 14
 3. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 14
 4. Martin Majzlan: Stretnutie s kmeňom Himba 14
 5. Ľuboslava Šusteková: Huspenina 13
 6. Ján Komrska: Marcyho hora, New York 9
 7. Jozef Ivan: Help yourself, man. „Vakcinujme“ sa sami 5
 8. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 5
 9. Viktor Pamula: Zlatý mešec pre nového viceprimátora 4
 10. Miroslav Galovič: Kam v okresnom lockdowne? Dnes Žihľavník z Ďurčinej (záver voľnej trilógie). 4

Rebríčky článkov


 1. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 2. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 3. Veronika Svabyova: Súrodenci
 4. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 5. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 6. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu
 7. Roman Hutira: Štúdium v Čechách, narýchlo podaný Brufén boľačkám slovenského študenta.
 8. Martin Konečný: Kompromis náš každodenný
 9. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 10. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie


Už ste čítali?